School Year 2012-2013

  1. Academic Performance of the students SY 2012 – 2013

    • Lorma Grade School Level

      1. 2nd Class Honours won by the Grade school (John Paderon) during the 2012
        International Year of Cooperative Art and
        Design competition on March 2, 2013. (International)
      2. Regional Computer Aided Learning Battle of ICT Wizards Quiz Bee held at the
        University of San Carlos, Pangasinan, October 26, 2012.

          Awards:

        • 1st place – won by Angelo Siador and Andrea Bermudez
        • 1st place – Powerpoint presentation won by John Michael Paderon
      3. National Computer Aided Learning Battle of ICT Wizards Quiz Bee held in
        Quezon City on January 25, 2013

          Awards:

        • 4th place – ICT Quiz Bee won by Angelo Siador and Andrea Bermudez
        • 3rd place – on the “Spot Powerpoint Presentation”won by John Michael Paderon
      4. 3rd place – Milo Little Olympics National Finals held at Marikina Sports
        Complex on October 18 – 21, 2012.
      5. CMLI National Convention held in Teachers Camp, Baguio City on September 1 – 5, 2012.
          Awards:

        • 1st place – Declamation Filipino won by Andrea Bermudez
        • 1st place – Declamation English won by Ganuelas
        • 2nd place – Vocal Solo won by Harnwell Ahiever Sansano
        • 1st place Runner – up – Ms. CMLI won by Hermina Velasco
      6. Provincial YMCA Academic Olympics held in San Fernando on October 26 – 27, 2012.
          Awards:

        • 1st place – Tula won by Grant Ganuelas
        • 2nd place – Vocal solo won by Harnell Sansano
        • 2nd place – Group Quiz Bee
        • 3rd place – Group Bible Quiz Bee
      7. North Luzon Acadmic Olympics held in Baguio City on Nov. 17, 18, 2012.
          Award:

        • 2nd place – Tula won by Grant Ganuelas
      8. Division Science Festival (Provincial Level) held on November 28, 2012
          Awards:

        • 1st place – Oration
        • 2nd place – Grade VI Quiz Bee
      9. U.P Namnama (Provincial Level)
          Awards:

        • 1st place – ESSAY Writing Filipino
        • 1st place – Essay Writing English
        • 1st place – Poster Making
        • 1st place – Declamation
      10. MTAP Division (Provincial Level) held in Pugo, La Union on February 2, 2013.
          Awards:

        • 2nd place – Grade 1 written Quiz Bee
        • 2nd place – Grade 1 written Quiz Bee
        • 3rd place – Grade 2 written Quiz Bee
        • 3rd place – Grade 2 written Quiz Bee
        • 3rd place – Grade 3 written Quiz Bee
        • 2nd place – Grade 3 Team Orals
        • 2nd place – Grade 3 written Quiz Bee
        • 3rd place – Grade 4 written Quiz Bee
        • 1st place – Grade 5 written Quiz Bee
        • 2nd place – Grade 5 Team Orals
      11. MTAP Zonal – held in San Juan, La Union on January 17, 2013.
          Awards:

        • 1st place – Grade 1 written Quiz
        • 1st place – Grade 1 written Quiz
        • 1st place – Grade 2 written Quiz
        • 1st place – Grade 2 written Quiz
        • 1st place – Grade 3 written Quiz
        • 1st place – Grade 3 written Quiz
        • 1st place – Grade 4 written Quiz
        • 1st place – Grade 5 written Quiz
        • 1st place – Grade 5 written Quiz
        • 1st place – Grade 6 written Quiz
    • Lorma Special Science High School Level

      1. 3rd Class Honours won by the High school on the 2012 International Year of
        Cooperative Art and Design Competition held in
        Hongkong on March 2, 2013 (John Joseph Paderon).
      2. Regional Science and Technology Fair (Investigatory Project) held in San
        Fabian, Pangasinan on September 28 – 30, 2012.

          Award:

        • 1st place and National Qualifier
      3. Philippine Librarian Association Competition held on October 19, 2012.
          Award:

        • 1st place and National Qualifier – Essay writing English
      4. Provincial U.P Namnama Sirib ken Saririt held on October 22, 2012.
          Awards:

        • 2nd place – Essay writing (Filipino)
        • 2nd place – Essay writing (English)
        • 1st place – Short Story writing (English)
        • 2nd place – Impromptu Speaking
      5. Regional Computer Aided Learning Battle of the ICT Wizards held in San Carlos
        City, Pangasinan on October 26, 2012.

          Award:

        • 1st place and National Qualifier on “Web Page Design”
      6. Regional U.P Namnama Sirib ken Saririt held in Vigan City, Ilocos Sur on October 26 – 27, 2012.
          Awards:

        • 1st place – Short Story writing (Filipino)
        • 2nd place – Short Story writing (English)
      7. Division (Provincial Level) Science Festivl held at Bacnotan, La Union on October 26 – 27, 2012.
          Award:

        • 3rd place – Impromptu Speaking
      8. Provincial Journalism Contest held in Aringay, La Union on December 12, 2012.
          Awards:

        • 1st place in Editorial writing (Filipino)
        • 1st place – Editorial Cartooning (English)
        • 1st place – Feature Writing (English)
        • 2nd place – Editorial Cartooning (Filipino)
        • 2nd place – Sports writing (Filipino)
        • 3rd place – News writing (English)
        • 1st place – Radio Broadcasting (English)
      9. Division (Provincial Level) Math Festival
          Award:

        • 2nd place in Quiz Bee (Math)
      10. Regional Math Festival held in San Carlos City, Pangasinan on February 20 – 21, 2013.
          Award:

        • 1st place in Quiz Bee
    • College Level

      1. College of Computer Science and Engineering
          Awards:

        • City Service Award granted by the City of San Fernando, La Union to the
          College of Computer Studies and Engineering.
        • Champion in Web Design Contest sponsored by TESDA Region 1
      2. College of Management and Accountancy
          Awards:

        • 2nd place – “Flower Arrangement
        • 3rd place – “Table Setting during the intercollegiate Kasalang Filipino 2012
          held at CSI Mall San Fernando City
        • 3rd place – “Table Setting
      3. 2nd place for the Best Magazine Category (Lorma Highlights) during the 73rd
        College Editors Guild of the Philippine
        National Schools Press Conference held at the University of San Carlos, Cebu
        City on April 12 – 17, 2013.
      4. YMCA Regional Olympics – November 17 – 18, 2012
          Awards:

        • 2nd place – Essay Writing contest
        • 3rd place – College Y Quiz Bee
  2. SPORTS

    1. Grade School Level

      1. Regional Milo Little Olympics – August 17 – 19, 2012, Lingayen, Pangasinan
        1. Swimming
          • 1st place – 100 butterfly
          • 1st place – 50 butterfly
          • 2nd place – 200 m freestyle
          • 2nd place – 100 m backstroke
          • 2nd place – 100 m freestyle
          • 2nd place – 50 m backstroke
          • 2nd place – 50 m freestyle
          • 2nd place – 400 m freestyle
          • 3rd place – 200 m medley relay
        2. Scrabble – Champion
      2. Region 1 Interschool Taekwondo Sparring Championship – 2nd place – August 20,
        2012 – DMMMSU Agoo Campus
      3. Metro La Union Interschool Scrabble Tournament – 1st place – August 21, 2012.
      4. 2nd Lorma Archery Invitational Tournament – October 26 – 28, 2012
        • 3rd place yeoman Girls Olympics round
        • 3rd place – yeoman Girls 10m distance
        • 3rd place – yeoman Boys 12m distance
        • 3rd place – overall rank
        • 3rd place – olympic round
        • 1st place – yeoman Boys 10 m distance
        • 1st place – 12 m distance
        • 1st place – overall rank
        • 1st place – olympic round
        • 1st place – Bowman Boys 25 m distance
        • 2nd place – overall rank
        • 1st place – Bowman Boys 20 m distance
        • 3rd place – 25 m distance
        • 1st place – overall rank
        • 1st place olympic round
      5. Phil. Archery Archers National Network Alliance (National Tournament) Central
        Luzon State University, Nueva Ecija, Nov. 16 – 18, 2012

        • 2nd place – (yeoman Girls) 10 m distance
        • 2nd place – 12 distance (2)
        • 2nd place – 15 distance (2)
        • 2nd place – Single FITA
        • 2nd place (Bowman Boys) 25 distance
        • 2nd place 30 m distance
        • 2nd place Single FITA
        • 3rd place 20 m distance
        • 3rd place 25 m distance
        • 1st place 25 double distance
        • 1st place (Bowman Girls) 20 m distance
        • 2nd place 30 m distance
        • 3rd place Single FITA
        • 2nd place 25 distance
        • 2nd place 25 double distance
      6. Provincial Meet of La Union – January 23 -25, 2013, San Juan La Union
        • 1st place – Scrabble
        • 1st place – Table Tennis
        • 3rd place – Gymnastics – individual vault
        • 3rd place – overall rank
        • 3rd place – 400 m freestyle swimming
        • 1st place – 4×100 m relay
        • 1st place – 4×50 m relay
        • 1st place – 50 m freestyle swimming
        • 1st place – 100 m freestyle swimming
        • 1st place – 200 m freestyle swimming
        • 1st place – 50 m butterfly swimming
        • 1st place – 100 m butterfly swimming
        • 1st place – 4×50 m medley relay
        • 1st place – 4×100 m medley relay
        • 1st place – 4×50 m freestyle
        • 1st place – 400 m freestyle
        • 1st place – 100 m backstroke
        • 1st place – 4×50 m medley relay
        • 1st place – 4×100 m medley relay
        • 1st place – 200 m freestyle
        • 1st place – 50 m backstroke
        • 2nd place – 200 m
        • 2nd place – 4×50 m relay
      7. Regional Athletic Association Meet, Lingayen, Pangasinan, Feb. 25 – March 1, 2013.
        • 3rd place – Table tennis
        • 1st place – 50 m Freestyle Relay
        • 1st place – 100 m freestyle relay
        • 2nd place – 50 m backstroke
        • 1st place – 50 m Freestyle Relay
        • 1st place – 100 m freestyle relay
        • 1st place – 50 m backstroke event
        • 2nd place – 100 m backstroke event
        • 2nd place – 100 m medley relay
        • 2nd place – 400 m freestyle event
        • 1st place – scrabble
        • 1st place – 25 m distance
        • 1st place – 30 m distance
        • 1st place – overall FITA round
        • 1st place – Teamm Olymppic Round
        • 1st place – Mixed Team Event
      8. Pampanga Agricultural College 1st Invitational Archery Tournament – March 9, 2013.
        • 1st place – 12 m distance
        • 2nd place – 1/2 Fita round
        • 3rd place – Olympic round
        • 2nd place – 10 m distance
        • 2nd place – 12 m distance
        • 2nd place – 1/2 Fita round
        • 2nd place – Olympic round
        • 2nd place – 10 m distance
        • 3rd place – 12 m distance
        • 1st place – 1/2 Fita round
        • 1st place – Olympic round
    2. Lorma Special Science High School

      1. Regional Milo Little Olympics – August 17 – 19, 2012, Lingayen, Pangasinan
        • Women Gymnastics
          • 3rd place – Floor exercise
          • 3rd place – Balance beam
          • 2nd place – Horse vault
          • 3rd place – Individual all around
        • Scrabble – Champion and National Qualifier
        • Swimming – 1st place – 100 m backstroke
          • 1st place – 100 m freestyle
          • 1st place – 200 m backstroke
          • 1st place – 100 m butterfly
          • 1st place – 20 m freestyle
          • 1st place – 200 m individual medley relay
          • 2nd place – 200 m butterfly
      2. Metro La Union Inter School Scrabble Tournament – August 21, 2012.
        • 2nd place won by Michaela Agtarap
        • 3rd place won by Yasmine Mojica
      3. 2012 Regional Interschool Taekwondo Sparring Championship – 1st place
      4. Milo Little Olympics National Finals – Marikina Sports Complex – Oct. 18 – 21, 2012
        • 3rd place – Women`s Artistic Gymnastics Team
        • 3rd place – Scrabble
        • Most Outstanding Athlete in Swimming – Secondary Boys
      5. Pampanga Agricultural College – March 9 – 10, 2013
        First Archery Invitational Tournament

        • 1st place – 30 m distance
        • 2nd place – 1/2 Fita round
        • 1st place – Olympic round
        • 1st place – Team Event
        • 2nd place – 50 m distance
        • 3rd place – 1/2 Fita round
        • 2nd place – Olympic round
        • 1st place – Team Event

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Like & Follow Us

To get more updates about our institution check our social media pages.

Main Campus Location

Partner

Scroll to Top